mBank – UNWW – stan prawny i dokumenty potrzebne by walczyć o swoje

UNWW (Ubezpieczenie Niskiego Wkładu Własnego) to opłata pobierana przez banki przy kredytach hipotecznych o wysokim LTV. Okazuje się, iż jest to działanie bezprawne, gdyż nie chroni to w ogóle interesów Klientów, którzy opłacają składki.

Wpis w rejestrze klauzul abuzywnych

Pobieranie UNWW doczekało się już wpisu w rejestrze klauzul niedozwolonych. Oznacza to, iż klauzule te nie wiążą konsumenta. Ma to dwie konsekwencje:

 1. banki nie mają prawa dalej pobierać składek z tego tytułu,
 2. dotychczasowo pobrane składki podlegają zwrotowi w pełnej wysokości.

Wyrok Sądu

Dla wytrwałych polecam lekturę orzeczenia Sądu w sprawie UNWW z uzasadnieniem.

Jak odzyskać wpłacone składki UNWW?

Reklamacja

W pierwszej kolejności należy złożyć reklamację w tej kwestii. Proponowaną treść umieszczamy tutaj. Należy kliknąć w to zdanie, pobrać plik i w nim wypełnić danymi żółte pola. Do tego pliku warto dołączyć załączniki, czyli decyzję UOKiK oraz orzeczenie Sądu.
Sugerujemy nie usuwać sekcji do wiadomości i wcielić ją w życie.

Zawezwanie do ugody

Reklamacja zawiera także zawezwanie do ugody. O ile samą reklamację można wysłać mailowo, o tyle już samo zawezwanie do ugody – tak ważne dla przerwania biegu przedawnienia, radzimy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Adwokat i Sąd

Kiedy to nie pomoże – czego można się domyślać – należy skontaktować się z adwokatem i skierować sprawę do Sądu. W tym przypadku rekomendowana jest ścieżka indywidualna. Z uwagi na kwotę sporu przeważnie rzędu do 20 tysięcy złotych, koszty nie powinny być szczególnie przerażające.
Po zgromadzeniu odpowiednich materiałów, umieścimy na stronie wzór pozwu. Wówczas osoby mniej zasobne będą mogły przeprowadzić ten proces bez udziału adwokata.

Egzekucja

Kiedy Bank nie uzna nawet prawomocnego orzeczenia Sądu, trzeba będzie je wyegzekwować. Polega to na opatrzenie go klauzulą wykonalności i skierowanie sprawy do komornika.

9 thoughts on “mBank – UNWW – stan prawny i dokumenty potrzebne by walczyć o swoje

 1. Pragnę tylko zwrócić uwagę na jedną rzecz – niech Państwo sprawdzą jaki regulamin (kiedy wydany) obowiązywał, gdy podpisywaliście umowę. Bo w piśmie reklamacyjnym jest wpisany ten, który był obowiązującym na koniec listopada 2009 r., czyli wtedy, gdy podpisywałem umowę ja – a powyższe pismo czerpie część treści z draftu mojej reklamacji. Właśnie oczekuję na odpowiedź na nią (już ponoć idzie pocztą).

  Jednak z niedawnego wpisu jednej z dyskutantek na forum wnoszę, że będzie ona brzmiała tak:

  nawiązując do Pani reklamacji numer RE,,,,, uprzejmie informuję, iż bank podtrzymuje dotychczasowe stanowisko w sprawnie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.
  Odnosząc się do powołanego w treści reklamacji orzecznictwa sądów powszechnych, w szczególności w kontekście powołanego art. 47943 k.p.c. to pragnę zauważyć co następuje.
  Przedmiotowe rozstrzygnięcia zostały wydane w sprawach, w których Sąd oceniał postanowienia zawarte we wzorach stosowanych przez Banki, w ramach kontroli abstrakcyjnej. Wyjaśniam, iż ocena czy kwestionowane postanowienie § 3 ust.3 umowy dotyczące ubezpieczenia niskiego wkładu ma charakter abuzywny odbywa się w ramach kontroli incydentalnej, stosownie do art.3852 kodeksu cywilnego.

  1. Czy można wiedzieć jak brzmiała odpowiedź banku? Też właśnie pisze do nich reklamacje w tym temacie. Wszędzie piszą że bez sądu się nie obejdzie, a dziś Pani w mBanku powiedziała mi że mBank teraz wszystkim oddaje, i nie wiem czy to było zwykłe uproszczenie przez nią czy rzeczywiście udaje się zawrzeć ugodę na etapie reklamacji.

 2. Artykuł dotyczy sprawy z jednym z banków (mbank)…a w jakim zakresie można skorzystać z zaproponowanej przez Autora ścieżki przy problemach z innym bankiem (BPH) ??
  Mariusz

  1. Stan prawny co do zasady dotyczy tak samo wszystkich konsumentów i przedsiębiorców związanych z nimi umowami przyrzeceonymi w analogicznych sytuacjach. Jednakże „blogerska uczciwość” każe pisać o jednym z podmiotów, z którym mamy praktyczne doświadczenia.

 3. Witam.
  Posiadam kredyt w EUR wzięty w 2009r. w Multibanku aktualnie mBank, jak również związane z tym UNWW. W większości postów i informacji, które znalazłem w sieci dotycz Frankowiczów. Jak to się ma do kredytów w euro.
  Dzięki.

  1. To jest jeden i ten sam problem, z tym że € podrożały o 20% a nie o 100% jak CHF-y, dlatego problem jest mniej nagłośniony w tym właśnie kontekście.

 4. witam, proszę napisać czy wysyłanie reklamacji do wiadomości wszystkich n/w instytucji jest konieczne?
  1. Stowarzyszenie Pro Futris,
  2. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu,
  3. Federacja Konsumentów,
  4. Komisja Nadzoru Finansowego,
  5. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>